[Blog ] [Felszerelés ]

Camera+ 2: Telefon manuális módban

A telefonok gyártói azt szeretik, ha telefon kameráját automata üzemmódban használjuk, ezért érdemes olyan alkalmazást beszereznünk, ami hozzáférést nyújt a kamera paramétereinek beállításaihoz. Az egyik ilyen alkalmazás a Camera+ 2, amely androidos telefonokra, és iPhone-okra is letölthető.

Camera+ 2
2022. május 12.

A telefonokat úgy tervezik, hogy mindenki tudja használni, ezért ma már olyanok zsebében is ott lapul egy jóminőségű okoskészülék, akik egyébként a technikához antitalentumok. És ez így jól is van.

Emiatt azonban a gyártóknak érdekük, hogy olyan kamera alkalmazásokat építsenek a telefonjaikba, amelyek abszolút automata módban is elfogadható minőségű képeket készítenek. Azt pedig próbálják elkerülni, hogy a hozzá nem értők össze-vissza elállítgassák a kamerákat, majd reklamáljanak, hogy rosszul működik.

Camera+ 2  a külső alkalmazás

Amikor pillanatképet készítek, nekem is elegendő a telefonom gyári kamera alkalmazása, én is azt használom. De abban a pillanatban, amikor kicsit kreatívabb szeretnék lenni, kísérletezni akarok, kézi vezérlésre akarok váltani, nekem is szükségem van egy külső alkalmazásra.

Sok ilyen alkalmazás létezik, én a Camera+ 2 nevűt szoktam ajánlani. Az alkalmazás könnyen kezelhető, tud mindent, amire nekünk szükségünk lehet, és ugyan sok eltérés van az iPhone-os és Androidos verzió, sőt a különféle Androidos telefonokon futó verziók között is, az alapok minden verzióban megegyeznek.

Majdnem automata mód

Alapból a Camera+ 2 is automata módban indul. Ilyenkor automatikusan keres egy fókuszpontot, és automatikusan mér fényt. Tehát megpróbálja úgy beállítani a kamerádat, hogy minél több képrészlet legyen éles a képen, vagy, ha felismeri, hogy pl. ember van a képen, az arcára fókuszál. Ezenkívül a teljes képen mér fényt, és automatikusan ebből számolja ki, hogy milyen milyen expozíciós értékeket állítson be, hogy a képen a lehető legjobb fények jelenjenek meg.

Erről az automata állapotról készítettem a telefonomról a fenti képernyőfotót. A kép alatt láthatsz egy csúszkát (..-1EV..0EV..+1EV..), amit jobbra-balra húzva tudod világosítani, vagy sötétíteni a képet.

Ha bárhol ráböksz a képernyőre, ott megjelenik egy kis négyzet a jobb felső sarkában egy sárga plusz jellel. Ilyenkor Te mondod meg a telefonodnak, hogy hova állítsa az élességet, és ilyenkor a fényt ellentétben az előzőekkel nem a teljes képen, csupán ezen a ponton méri meg. A lenti, bal oldali képen láthatod ezt, amikor kb arra a középső kis virágra állítottam az élességet.

Ha a kis sárga plusz jelre böksz, akkor a fókusz- és az expozíciópontok különválnak, és egymástól függetlenül tudod húzgálni őket a képernyőn, így meg tudod oldani, hogy a kamerád más pontban mérje meg a helyes expozícióhoz szükséges fényeket mint ahová a fókuszt állítod. A jobb oldali képen ezt láthatod. A élesség maradt az előző virágon, a fényt viszont a jobb alsó sarok levelén méri most a telefonom.

Manuális beállítások

Ha tényleg manuálisan akarsz mindent beállítani, fönn középen bökj az AUTO feliratra, ekkor a telefonodnak megfelelő lehetőségek közül tudsz választani, most  válaszd a MANUAL lehetőséget! Ekkor lent, a fényerő szabályozó csúszka helyén három ikon jelenik meg.

Az ikonsor bal oldalán két számot láthatsz. A felső a zársebességeg, alatta pedig a beállított érzékenység látható. A következő három ikon pedig:

  • Az elsővel a fókuszt tudod kézzel változtatni (lent, 1.kép). Ilyenkor nem kell sehová bökdösnöd, egy csúszkán fogod tudni a közelponttól (virág ikon) a végtelenig (hegy ikon) állítani a fókuszt. A kép alsó felében megjelenik egy csúszka, ezt huzigálva tudod az élességet állítani. Én itt a bal alsó sarok virágára próbáltam állítani az élességet.
  • A középsővel az expozíciós értékeket, az expozíciós időt és a ez érzékenységet (ISO) tudod beállítani (2. kép). A kép alsó felében most két értéknek megfelelően két csúszka fog megjelenni. Én most nagyon kiégettem a virágokat, a záridőt 1/90 másodpercre, az érzékenységet ISO 100-ra állítottam.
  • A harmadikkal pedig a fehéregyensúlyon tudsz állítani (3. kép). Gyertyafényre állítottam, emiatt változott kékre a kép színe.

A telefonok lencserendszere nagyon kicsi, ezért a telefonokon azt nem tudjuk állítani, hogy milyen széles átmérőn jusson be a fény, vagyis nincs blendeállítási lehetőség.

Többkamerás telefon

Az ikonsor végén pedig egy számot láthatsz. Ez az automata módban is megjelenik és azt jelenti, hogy telefon melyik kamerájával fotózol. Olyan ez mint amikjor a fényképezőgépünkön objektívet cserélünk.

Az én telefonom három 12 megapixeles kamerája, ahogy azt a fenti képen láthatod egy 13, egy 26 és egy 77mm-es fókusztávolságú objektívnek felel meg.  Ha ezek között váltogatsz, a nagyítás mértéke fog változni, olyan ez, mintha egy háromállású zoom objektíved lenne. Sokszor el szoktam mondani, hogy telefonnal csak ezeket a fix nagyítási értékeket használd, tehát azt, amit a kamera alaphelyzetben tud. Ezek optikai nagyítások, amelyek jóminőségű képet eredményeznek.

Ezen kívül ne nagyíts bele a képbe az ujjad húzgálásával a képernyőn, mert az nem igazi nagyítás, csupán a kép egy kicsi részét szoftveresen felnagyítja a kamera, így a kép sokkal rosszabb minőségű lesz, egy idő után elkezd üvegesedni.

Mivel a kameráink nagyfelbontású képet készítenek, jobban jársz, ha utólag vágod ki a jóminőségű képből azt a kis részletet, amit le kartál fotózni.

Szerző

Lipcsei Lajos profilkép
Lipcsei Lajos

A Te is lehetsz fotós! Online Fotós Közösség és Klub vezetője vagyok.

Hiszek abban, hogy tanulni jó, és hiszek abban, hogy a magolás helyett vannak sokkal célravezetőbb módszerek. Küldetésemnek tekintem, hogy azt a felbecsülhetetlen értékű tudást, amit a mestereimtől kaptam úgy adjam át, hogy ne csak a fotózás, a tanulás is élmény legyen.